برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

فعال شدن مجدد قابلیت Double-tap Gesture در نسخه توسعه دهندگان اندروید 12

نوشته شده در تاریخ1 هفته پیش
دوست داشتن0

اولین نسخه توسعه دهندگان اندروید 12 به طور رسمی منتشر شد. این گوشی های گوگل پیکسل هستند که در خط اول دریافت کنندگان و تست کنندگان این طعم جدید قرار گرفته اند. از جمله قابلیت های جدید این نسخه، باید به قابلیت دو ضربه (Double-tap gesture) اشاره کرد. در واقع این قابلیت برای اولین بار، در نسخه اول توسعه دهندگان اندروید 11 ظاهر شد ولی هرگز به نسخه نهایی راه پیدا نکرد.


طبق خبر منتشر شده توسط وب سایت 9to5Google، گوگل یک بار دیگر قابلیت "دو ضربه به روی قاب پشتی" را در اندروید 12 امکان پذیر کرده است. برای کنترل این قابلیت، تنظیمات سمت کاربر نیز درنظر گرفته شده است. اگر شما یک گوشی موبایل گوگل پیکسل 5 دارید که به جدیدترین نسخه نمایشی مجهز شده است، برای دسترسی به این قابلیت از مسیر زیر اقدام کنید :
تنظیمات > سیستم > اشارات (Gestures)


قابلیت دو ضربه به کاربر این اجازه را می دهد که با زدن دو ضربه به روی بدنه پشتی گوشی موبایل خود اعمال مختلفی را انجام دهد. این قابلیت به سخت افزار خاصی نیاز ندارد. گوشی موبایل شما برای حس کردن ضربات شما به شتاب سنج و ژیروسکوب دستگاهتان اعتماد خواهد کرد. در حال حاضر، قابلیت Double-tap Gesture در سیستم عامل اندروید 12 انجام 5 عملیات مختلف را امکان پذیر کرده است :
فعالسازی دستیار صوتی
تهیه کردن اسکرین شات
پخش کردن و متوقف ساختن موسیقی
مشاهده اپلیکیشن های اخیرا باز شده
باز کردن نوتیفیکیشن ها


شما حتی می توانید میزان حساسیت ضربات را مطابق میل خود تنظیم کنید. متاسفانه این طور که پیداست این قابلیت در اختیار تمام کاربران گوشی های گوگل قرار نگرفته است. احتمالا گوگل هنوز هم باید به روی این قابلیت کار کند. کاربران اینطور گزارش کرده اند که این قابلیت تنها در اختیار کاربران گوشی های گوگل پیکسل 5 قرار گرفته است و این قابلیت برای کاربران گوشی های گوگل پیکسل 4، گوگل پیکسل 4XI، گوگل پیکسل 4A و حتی گوشی گوگل پیکسل 3XL نمایش داده نمی شود.


باز هم باید منتظر باشیم و ببنیم که آیا گوگل می تواند عملکرد " دو ضربه " را به نسخه نهایی اندروید 12 برساند یا باز هم خیر! حتی واضح نیست که این قابلیت تنها به کام گوشی گوگل پیکسل 5 تمام خواهد شد یا نوبت به دیگر گوشی های گوگل نیز خواهد رسید.


قابلیت مشابه Back Tap در سیستم عامل iOS
برای اولین بار در نسخه توسعه دهندگان iOS 14، شاهد به کارگیری یک قابلیت جالب و کارآمد مشابه بودیم. این قابلیت " Back Tap " نام گرفت. در آن نسخه بود که اپل لوگوی خود را در قاب پشتی به یک دکمه عملیاتی تبدیل کرد. این قابلیت در اپل به دو ضربه و سه ضربه حساس است و با یادگیری آن در عرض چند دقیقه، روش استفاده کردن شما از گوشی آیفونتان تغییر خواهد کرد. در این قابلیت اپل، این شمایید که تعیین می کنید هر تعداد ضربه کدام یک از قابلیت های از پیش تعیین شده را فعال خواهد کرد. به فرض مثال، شما می توانید تعیین کنید که با دو ضربه به روی لوگوی اپل، در اپلیکیشن باز شده یا صفحات وب اسکرول انجام پذیرد.


یا به فرض مثال با سه بار ضربه، اسکرین شات گرفته شود. هنوز بسیاری از کاربران گوشی های آیفون عادت دارند که برای اسکرین شات، به طور همزمان دو کلید افزایش حجم صدا و پاور را با هم بگیرند. اما با این قابلیت جدید، تنها به کمک یک انگشت، شما می توانید از صفحه نمایش گوشی خود اسکرین شات بگیرید.


از تکنیک دو ضربه برای باز کردن مرکز کنترل، مرکز نوتیفیکیشن ها و ... نیز می توانید استفاده کنید.


منبع : سایت XDA-Developers و InputMag

نوشته‌های مرتبط
ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

فهرست

پروفایل

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم